Amint lezárul a háború, fennáll a veszély, hogy a rendszerváltás utáni legsötétebb korszak tér vissza Magyarországra

2025. április 27. 16:46

Bár az illegális fegyverek többsége még Ukrajnában található, több európai országban azonosítottak már ukrán származású fegyvereket.

2025. április 27. 16:46
null
Nagy Gábor
Nagy Gábor

Nem ördögtől való félelem vagy mellébeszélés a jelenlegi kormányzat részéről azt állítani, hogy az, ami Ukrajnában most történik, biztonsági kockázatokat rejt a környező országokra, Magyarországra nézve is.

Az illegális fegyverkereskedelem és -csempészet viszont olyan veszélyforrás, amely a konfliktus lezártát követően is fennmaradhat, sőt még nagyobb volumenben folytatódhat – mondván: Ukrajnában már nem kellenek az ott lévő, odaszállított eszközök.

Ahogy egy korábbi cikkünkben bemutattuk, az orosz agresszió miatt kialakult háború során rendkívül nagy mennyiségű, korszerű fegyver került civil kézbe, majd a feketepiacra (vagyis ellenőrizetlen körforgásba), nemcsak Ukrajnában, hanem Európa és Amerika irányába szintúgy.

A Nemzetközi Szervezett Bűnözés Elleni Globális Kezdeményezés (GI-TOC) 2023–2024-es jelentése szerint bár az illegális fegyverek többsége még Ukrajnában található, több európai országban (például Franciaországban, Belgiumban, Hollandiában és Svédországban) azonosítottak már ukrán származású fegyvereket.

Emellett a Balkánon, Olaszországban, Németországban, Spanyolországban, Ausztriában és Horvátországban ugyancsak folynak vizsgálatok.

Bár egyelőre nem bizonyított egy széles körű, illegálisan szervezett fegyverexport Európába, a helyzet hosszú távon komoly biztonsági kockázatot jelenthet az egész kontinens, így Magyarország számára is,

amely földrajzi elhelyezkedéséből adódóan tranzitútvonalként szolgál a nyugati piacok felé irányuló csempészetben.

Ezt is ajánljuk a témában

Magyarország már átélt hasonló borzalmakat

A rendszerváltoztatás hajnalán a volt szovjet szövetségi köztársaságokból, a délszláv háborúk kirobbanásától kezdve pedig az egykori jugoszláv tagállamokból származó lőfegyverek és lőszerek gyakran kerültek Magyarországra, majd onnan tovább Nyugat-Európába.

Több tanulmány arra hívta fel a figyelmet, hogy a Szovjetunió összeomlása és a Balkánon kialakult instabilitás kedvező környezetet teremtett a szervezett bűnözés, azon belül is a fegyvercsempészet, a korrupció és a pénzmosás számára.

Az 1990-es években egész egyszerűen a szervezett bűnözői csoportok kihasználták a kezdeti szabályozási hiányosságokat és a gyengének bizonyult rendészeti eljárásokat. Drogokat, fegyvereket és más illegális árukat csempésztek Magyarországon keresztül. Mindennapossá váltak itthon is a bandaháborúk és a fegyveres megfélemlítések; aki máshol nem, a korabeli híradókban biztosan találkozhatott velük.

A bűncselekmények számának növekedése miatt pedig történelmi mélységekbe zuhant a rendfenntartó erők iránti közbizalom.

Magyarország 2004-es európai uniós csatlakozása még inkább rávilágított a problémák kezelésének szükségességére, hiszen hazánk tranzitországgá vált a Nyugat-Európába tartó fegyverszállítások szempontjából. Ezért az akkori kormányok számos jogszabályt vezettek be a fegyvercsempészet visszaszorítása érdekében, amelyeket összehangoltak az EU és más nemzetközi szervezetek irányelveivel.

Budapest ratifikálta az ENSZ jegyzőkönyvét is az illegális fegyvergyártás és -kereskedelem elleni fellépés jegyében. Ennek következtében szigorúbb ellenőrzéseket, intézkedéseket vezettek be a fegyverek illegális kereskedelmének megakadályozása érdekében. Ugyancsak szorosabb együttműködés alakult ki az Europollal és az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalával (UNODC) a hírszerzési információk megosztása és a bűnüldözési tevékenységek koordinálása terén. Ennek eredményeként számos csempészhálózatot számoltak fel.

Mások pedig arra hívták fel a figyelmet,

hogy már az orosz-ukrán háború előtt is érkezett jelentős mennyiségű illegális fegyver Ukrajnából Magyarországra, nagyjából annyi, mint Románia felől.

Pontos számokat azonban – érthető módon – nem lehet megadni.

Kiemelték továbbá, a rajtaütések nem mindig a határszakaszokon történnek – mint mondjuk ez esetben: két külföldi állampolgár hamis okmányok segítségével, autójukban lőfegyvereket és lőszereket csempészve akartak belépni az országba a csanádpalotai határátkelőhelyen –, hanem az országon belül.

A jelenleg hatályos törvény (Btk. 325. §) szerint lőfegyverrel vagy lőszerrel való visszaélést követ el, aki

  • működőképes lőfegyvert engedély nélkül megszerez vagy tart,
  • lőfegyvert engedély nélkül készít vagy forgalomba hoz,
  • működőképes lőfegyvert engedély nélkül vagy az engedély kereteit túllépve az ország területére behoz, kivisz, vagy azon átszállít,
  • a fegyver készítésére, kereskedelmére vagy megszerzésére, tartására vonatkozó engedély kereteit túllépi,
  • vagy engedéllyel tartott fegyverét olyan személynek adja át, aki nem rendelkezik engedéllyel.

Egyébként elnézve a nyilvánosan elérhető adatokat (esetszámokat) lőfegyverrel vagy lőszerrel való visszaélés tekintetében, kiviláglik, hogy 2014–2017 között fokozatos csökkenés figyelhető meg, 2020-ig stabilabb a tendencia, ugyanakkor a konfliktusok (például: ukrajnai háború) miatt 2022–2023 körül növekedésre utaló jelek is megfigyelhetők.

Szakértő: a rendőrségnek ébernek kell lennie

Kovács Lajos, egykori életvédelmi nyomozó a PartizánPOLITIKA című műsorban arra figyelmeztetett, hogy az orosz-ukrán háború lezárása komoly biztonsági kihívásokat hozhat Magyarország számára. A beszélgetés során felidézték Magda Marinko esetét, akinek erőszakos bűnözői karrierjében közrejátszhattak a jugoszláv háborús tapasztalatok. Gulyás Márton műsorvezető felvetette, hogy

az ukrajnai háborúból visszatérő, a kegyetlenséghez hozzászokott személyek új bűnözőgenerációt alakíthatnak ki Magyarországon.

Kovács szerint ennek esélye reális: a korábbi fegyveres konfliktusok (például: délszláv, csecsen, afgán háborúk) után is számos bűnöző (orosz, csecsen, horvát, szerb) telepedett le az országban, akik erőszakos bűncselekményeket követtek el.

A beszélgetés során elhangzott, hogy a magyar határhoz közeli régiókban – például Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében – az elkövetkező 5–10 évben kiemelten számítani lehet hasonló bűnözők megjelenésére. Kovács szerint

a rendőrségnek ébernek kell lennie, mert ha nem készülnek tudatosan, akkor a jelekből kell majd következtetni a problémák felbukkanására.

Nem véletlen, hogy 2022 nyarán – pár hónappal Moszkva agresszív fellépését követően – a NATO és az EU is riadót fújt az Ukrajnából kiinduló fegyvercsempészet veszélyei miatt. Az Europol pár héttel korábban pedig figyelmeztetett: „Kezdetben az ukrán tisztviselők nyilvántartást vezettek a civileknek kiadott lőfegyverekről, viszont a háború előrehaladtával felhagytak ezzel, és a fegyvereket azóta nyilvántartás nélkül osztogatják” – állt a szervezet kormányoknak küldött tájékoztatójában.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitóképünk illusztráció: jelenet a Fegyvernepper (LORD OF WAR) c. filmből (Forrás: Lions Gate Home Entertainment / IMDB)


 

Összesen 114 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kovács Ubul
2025. április 28. 00:43
Újra előszeditek ezt az átlátszó kamut? Nekem is van ukrán HIMARS a hátsó kertben, akciósan rendeltem a darkwebről.
B_kanya
2025. április 27. 23:21
Mócsing 2025. április 27. 21:23 "Hát bazmeg, eddig az volt , hogy a béke kurva jó lesz nekünk, most meg ez…" Jobb, mintha 20 ezer azovos retket kell a Tiszába lőni.
B_kanya
2025. április 27. 23:20
Syndicalist-Cat 2025. április 27. 21:30 ""Ahogy egy korábbi cikkünkben bemutattuk, az orosz agresszió miatt kialakult háború során" Hol vagyunk valami libbant szennyoldalon? A háború pont ,hogy a másik fál orosz kissebbség felé tanusított elnyomás és agressziója miatt tört ki!" És ezt a poloska is elmondta a Klubrádióban tavaly 👍
B_kanya
2025. április 27. 23:18
A pi$$a melyik időközi választáson indult is el? Jaaaa....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!